Приготування:
1. Важливою умовою забезпечення якості лабораторного дослідження крові є забір матеріалу натще в ранковий час (до 11.00).
За 12 годин до дослідження слід виключити:
• прийом алкоголю;
• куріння;
• прийом їжі;
• обмежити фізичну активність;
• виключити емоційне збудження та фізичні навантаження (біг, підйом по сходах).
2. Вранці, в день забору крові можна випити воду.
3. Виключити прийом ліків; якщо скасувати прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лікаря або реєстратора в лабораторії;
4. Кров слід здавати до проведення фізіотерапевтичних процедур та рентгенологічного, ендоскопічного, і ректального досліджень;
5. Бажано відпочити 10-15 хвилин перед взяттям крові.
Інформація:
Бета-хоріонічний гонадотропін людини (β-ХГЛ), вільний (онко) – це аналіз крові, який можуть призначити за підозри на рак статевих органів (рідше – іншої локалізації). Також його можуть проводити для визначення стадії захворювання та оцінки ефективності лікування.
Хоріонічний гонадотропін людини – це гормон, який виробляється клітинами плідної оболонки ембріона. Тому аналіз на ХГЛ є одним із основних методів підтвердження вагітності. Однією із форм ХГЛ є вільний β-ХГЛ. Його концентрація в крові може підвищуватися за аномалої вагітності, порушень у плода та деяких інших захворювань.
Вільний β-ХГЛ може вироблятися пухлинами статевих органів. Крім них, бета-хоріонічний гонадотропін у вільній формі може продукуватися злоякісними новоутвореннями в легенях, шлунку та підшлунковій залозі.
Підвищена концентрація β-ХГЛ є маркером трофобластичних пухлин, які можуть розвинутись протягом декількох років після закінчення вагітності або після її переривання. Найчастіше трофобластичні пухлини утворюються в матці, яєчниках та інших відділах статевої системи.
У чоловічому організмі β-ХГЛ також є у невеликих кількостях, а підвищення його концентрації може відбуватися за пухлин яєчок.
Покази до призначення
Призначити аналіз може лікар гінеколог, онколог, уролог або андролог, якщо пацієнт має підозру на:
- аномалії вагітності;
- трофобластичні захворювання;
- пухлини яєчників, матки у жінок;
- рак яєчок у чоловіків;
- інші доброякісні та злоякісні захворювання.
Також дослідження можуть проводити за діагностованого раку, щоб оцінити його поширеність та ефективність лікування. Іноді за змінами рівня β-ХГЛ судять про ефективність хіміотерапевтичного лікування, а також контролюють стан у період ремісії.