Важливим аспектом підготовки пацієнта є психологічна підготовка. Лікар повинен пояснити суть процедури та її перебіг. Також варто попередити пацієнта, що при введенні катетера , пацієнт може відчувати дискомфорт, але це триватиме недовго.
Враховуючи відмінність в анатомічній будові сечівника жінки і чоловіка, відповідно підготовка та техніка виконання катетеризації будуть відрізнятися. Оскільки сечівник у жінки є коротким (близько 3-4 см) і широким, то труднощів із катетеризацією не виникає і ризик ускладнень фактично рівний нулю. Проте є значно вищий ризик інфікування, тому необхідно ретельно обробити зовнішні статеві органи антисептичним розчином, щоб не допустити проникнення умовно-патогенної флори.
У чоловіків сечівник є довгим, проте вузьким, що ускладнює процедуру через ризик травмування. Тому лікарі застосовують виключно м’який гумовий катетер – катетер Фолея. Він є тонким і дозволяє оминути травм при проходженні через анатомічні звуження уретри. Важливо дотримуватися правил асептики, щоб не транспортувати патогенні бактерії ззовні до сечового міхура.